PARAMENTY – liturgické textílie na Bratislavskom hrade

PARAMENTY – liturgické textílie  na Bratislavskom hrade

Od 24. 6. 2015 do 17. 1. 2016 si na Bratislavskom hrade môžete pozrieť výstavu PARAMENTY – liturgické textílie o bohoslužobných rúchach. Na výstave je zastúpená aj evanjelická cirkev. Vernisáž: 23. 6. 2015 o 17.00 hod. v Hudobnej sieni Bratislavského hradu.
Výstava PARAMENTY – liturgické textílie približuje verejnosti takmer neznáme textilné a odevné pamiatky spájajúce sa s územím Slovenska.

Výstava zo zbierok viacerých múzeí a cirkevných inštitúcií prináša prehľad typológie odevov a textílií, ktoré majú špecifickú funkciu a sú predstavené v kontexte ich pôvodného určenia, teda vo väzbe na nositeľa a obradnú príležitosť.

Odevy a textílie používané pri cirkevných obradoch predstavujú najstaršie dochované odevné artefakty, ktoré svedčia o vývoji textilných techník a remesiel, ale aj textilného priemyslu od 15. storočia do prvej polovice 20. storočia. Viaceré vystavené predmety sú v rámci Slovenska ojedinelými umelecko-remeselnými artefaktmi. V súvislosti s ich uchovávaním a prezentáciou v múzejných inštitúciách výstava upriamuje pozornosť aj na prácu reštaurátorov textilu a odevu, ktorá má na pôde SNM – Historického múzea dlhoročnú tradíciu.

Prostredníctvom liturgických odevov a textílií je poukázané aj na konfesionálnu rôznorodosť Slovenska - vystavené sú nielen odevy väčšinovej rímskokatolíckej cirkvi, ale aj pravoslávnej, gréckokatolíckej a evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Vyše 200 predmetov, používaných pri bohoslužbách v rozdielnych cirkevných prostrediach, umožní návštevníkovi vnímať kultúrno-spoločenské a teologické podobnosti, ale i rozličnosti v odlišných kresťanských cirkvách na Slovensku, ako aj honosné a reprezentačné stvárnenie jednotlivých liturgických odevov a textílií.

Kurátorky výstavy a autorky scenára: Alena Piatrová, Eva Hasalová (SNM – Historické múzeum)