Opera Hrad prepevný v Modre 25. 8.

CZ ECAV Modra vás pozýva na operu Hrad prepevný 25. 8. 2017 o 18.00 hod. v nemeckom evanjelickom kostole v Modre. Cena lístka: 10 eur; objednať a kúpiť sa dajú na fare alebo v kultúrnom centre v Modre).
Víťazoslav Kubička, slovenský hudobný skladateľ, skomponoval k 500. výročiu reformácie novú duchovnú operu s názvom Hrad prepevný, venovanú osobnosti Martina Luthera.

Prostredníctvom postavy Starého kňaza v podaní Petra Šuberta sa pred divákmi odvíja životný príbeh Lutherovho života. Roman Krško ako predstaviteľ hlavnej úlohy Martina Luthera interpretuje Lutherov zápas s vtedajšou cirkevnou mocou, chápaním Boha a viery. Katarína von Bora, ktorú stvárňuje Marianna Gelenekyová, približuje rodinný život Luthera, ich manželskú lásku. Andrea Hulecová ako Diabol/Výčitka vstupuje do deja ako výraz odporu cirkevnej vrchnosti voči Lutherovi a zároveň ako pochybnosť o jeho správnom konaní. V závere je táto postava premenená v človeka, ktorý prijal Krista.

Okrem hlavných sólistov Romana Kršku, Marianny Gelenekyovej, Andrey Hulecovej, Petra Šuberta bude účinkovať Dievčenský spevácky zbor Rozhlasu a televízie Slovenska, miešaný spevácky zbor ANIMA CANTANDA, Gregor Regeš – violončelo a Denisa Stašková – klavír. Hudobného naštudovania opery sa ujal dirigent Adrián Kokoš.

Operné dielo svetového formátu bolo s veľkým úspechom prvýkrát uvedené v kežmarskom artikulárnom chráme 7. júla 2017. Operu, ktorú v Kežmarku videlo asi 600 divákov, budete môcť vidieť aj na obrazovke RTVS 31. októbra 2017, keďže práve v Kežmarku sa uskutočnil záznam tejto opery. Následne bola opera uvedená 9. júla v Prešove v rámci 20. dištriktálneho dňa Východného dištriktu ECAV na Slovensku, kde ju videlo cca 2000 divákov.

Plánované sú aj ďalšie predstavenia, a to v Evanjelickom kostole v Necpaloch 10. septembra a v Partizánskej Ľupči 26. novembra.

Slávnostná premiéra opery Hrad prepevný sa bude konať v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave v deň Pamiatky reformácie 31. októbra 2017 v sprievode Symfonického orchestra RTVS pod taktovkou dirigenta Adriána Kokoša.