Odhalenie pamätnej tabule O. Šimekovi

ZO Zväzu protifašistických bojovníkov Batizovce – Gerlachov a obec Batizovce vás pozývajú na slávnostné odhalenie pamätnej tabule evanjelickému farárovi Ondrejovi Šimekovi (1912 – 1996), spojený s pietnym aktom kladenia vencov pri príležitosti 71. výročia SNP, ktorý sa uskutoční v sobotu 29. augusta 2015 o 16.00 hod. pred Obecným úradom v Batizovciach.
Pamätnú tabuľu má odhaliť Walter Bauer, žijúci v Košiciach, jeden z 21 židovských spoluobčanov, ktorých brat farár Ondrej Šimek pokrstil v roku 1942 v snahe zachrániť ich pred represáliami. Za inštalovanie pamätnej tabule sa vyslovili viaceré známe osobnosti: prof. Hronec, prof. Švorc, Dr. Mešťan zo Židovského múzea, Dr. Kormošová i.

Mgr. Ondrej Šimek (1912 Veličná – 1996 Batizovce) vyštudoval evanjelické teológiu v Bratislave a Erlangene. Pôsobil ako farár v Batizovciach. Zaslúžil sa o vznik samostatných cirkevných zborov Vysoké Tatry, Mengusovce a Svit. Zapojil sa do SNP a bol väznený v koncentračných táboroch v Nemecku. Bol jedným z iniciátorov obrodného procesu v cirkvi v roku 1968. Dielo: Husitizmus a reformácia na Slovensku, Tranoscius, 1971; preklad diela M. Luthera Pojednanie o príprave k smrti.
(Zdroj: Evanjelická encyklopédia Slovenska, 2001, s. 362 – 363)

V roku 2010 vydavateľstvo Tranoscius vydalo ako 2. zväzok edície Memoáre knihu spomienok pod názvom Takto to bolo. Ide o autentické spomienky Ondreja Šimeka hlavne na väznenie v koncentračných táboroch Ravensbruck a Sachsenhausen, ako aj na pochod smrti k Baltickému moru, ktorý podstúpil spolu s väzňami z Lučivnej a inými.

Úryvok z knihy vyšiel v Petržalskom evanjeliku č. 2/2015.