Vyšla Pneumatológia P. Tillicha

Cirkevný zbor ECAV v Poprade vydal knižne dizertačnú prácu svojho zborového farára Libora Bednára Pneumatológia Paula Tillicha. Kniha je vhodným úvodom do Tillichovej teológie.
Z úvodnej kapitoly:
V monografii Pneumatológia v teológii Paula Tillicha som sa pokúsil na základe jeho rozsiahleho teologického diela systematickým spôsobom spracovať učenie o Božom Duchu.

Prečo som si vybral práve túto tému?
– Tillich patrí medzi najvýznamnejšie postavy protestantskej teológie 20. storočia a je verným predstaviteľom luteránskej teologickej tradície.
– Jeho teológia najmä z druhej polovice akademickej kariéry sa nesie v znamení pneumatológie, pričom sa venuje pôsobeniu Ducha Božieho aj za hranicami cirkvi.
– Pneumatológia ako téma je v našej slovenskej evanjelickej a. v. teológii málo rozvíjaná. V súčasnosti nemáme žiadne monotematické dielo, ktoré by sa jej venovalo.
– Tillichova teologická metóda korelácie ponúka nový prístup k teologickej práci. Je výzvou k pretlmočeniu tradičnej kresťanskej zvesti evanjelia spôsobom, ktorý bude zrozumiteľný modernému človeku – takému, ktorý patrí do cirkvi, ale aj človeku bez cirkevnej príslušnosti.
– Tillich ako teológ prekračuje hranicu cirkvi a venuje sa aktuálnym témam, s ktorými sa cirkev každodenne stretáva: kultúre, svetovým náboženstvám a ideovým hnutiam, umeniu, literatúre, filozofii, architektúre, politike, ekológii a ďalším. Patrí medzi teológov, ktorí sa počas celého svojho akademického života intenzívne zaoberali aj psychológiou a viedli s ňou tvorivý dialóg.

Verím, že touto štúdiou sa mi podarí priblížiť Paula Tillicha vám – čitateľom na Slovensku. Práve vám zároveň ponúkam túto významnú postavu svetovej teológie ako inšpiráciu. Inšpiráciu k odvahe pretlmočiť evanjelium zrozumiteľným spôsobom súčasnej generácii a vnímať pôsobenie Ducha Božieho i mimo cirkvi, teda aj v nekresťanských náboženstvách a v sekulárnej oblasti.