Pamiatke Jozefa Bučka

27. júna 2010 v Martine sa budú konať slávnostné spomienkové služby Božie pri príležitosti 65. výročia úmrtia Jozefa Bučka (1907–1945), niekdajšieho evanjelického a. v. farára v Martine, a na privítanie knihy prof. Zory Frkáňovej o jeho živote a diele.
CIRKEVNÝ ZBOR ECAV V MARTINE, BIBLICKÁ ŠKOLA V MARTINE A ZDRUŽENIE EVANJELICKEJ INTELIGENCIE LIPTOVSKO-ORAVSKÉHO A TURČIANSKEHO SENIORÁTU si vás dovoľujú pozvať na slávnostné spomienkové služby Božie pri príležitosti 65. výročia úmrtia Jozefa Bučka >(pozri História - Významné osobnosti - Bučko), ktorý zahynul 7. mája 1945 v koncentračnom tábore v Ebensee, a na privítanie knihy prof. Zory Frkáňovej o jeho živote a diele, ktorú v spolupráci s rodinou Jozefa Bučku pripravil na vydanie Evanjelický a. v. cirkevný zbor v Martine.

Program:
Evanjelický kostol v Martine, 10.00 hod.
Slávnostné spomienkové služby Božie
Káže Ján Midriak, emeritný biskup VD ECAV

Biblická škola, 14.30 hod.
Privítanie knihy prof. Zory Frkáňovej Jozef Bučko. Život a dielo
Scénické pásmo o živote a diele Jozefa Bučku

Lebo mne žiť je: Kristus, a umrieť: zisk. F 1, 21

Človek kradmou rukou siahol na Božiu moc, prevzal vedenie do svojich rúk. Z Krista urobil svojho sluhu. Nepochopiac hĺbku Jeho lásky, vzýva ho pri každej zločinnosti a aj pri najhorších skutkoch sa odvoláva na jeho meno a pomoc. Nerobí to, čo je Božia vôľa, ale vnucuje svoju vôľu Bohu. A tak sa stáva, že Kristus je iba sviatočnou osobou, v robotný deň musí umĺknuť. Náboženstvo sa scvrklo na návštevu služieb Božích, na modlitby, často bohorúhavé, život má svoje pravidlá, Kristovi sa stavajú kostoly, kaplnky, jeho obrazom vyzdobujú byty, jeho krížom úrady, školy, obchody, krčmy, a tým sa vyrovnáva účet s Bohom. V Kristovom mene sa páchajú aj najpodlejšie skutky. Toto nás neurobí kresťanmi. Duchovný život je ním nedotknutý, Krista každý omieľa, ale nie preto, aby sa stal jeho služobníkom, plniteľom Jeho príkazu lásky, milosrdenstva, dobroprajnosti, odpúšťania, ale aby ním podoprel svoje mrzké skutky.
Jozef Bučko, Nový rok 1944