Organový koncert 19. 3. 2011 o 19.00 hod.

KDE: Kostol Reformovanej kresťanskej cirkvi v SR, Jókaiho ul., Komárno
KTO: Ján Vladimír MICHALKO
V rámci podujatia Podunajská vlna mieru v predvečer ústredných služieb Božích, ktoré sa uskutočnia v Evanjelickom a. v. kostole v Komárne 20. 3. 2011, vystúpi popredný slovenský organista Ján Vladimír MICHALKO.

Johann Gottfried Walther
Jesu meine Freude, LV 2

Johann Sebastian Bach
Fantasia con imitazione BWV 563
Vater unser im Himmelreich BWV 683
Erbarm dich mein, o, Herre Gott BWV 721
Wenn wir in höchsten Nöthen sein BWV 641

Carl Philipp Emanuel Bach
Sonáta D dur, Wq 70/5; H 86
Allegro di molto-Adagio e mesto-Allegro

Theodor Grünberger
Orgelmesse Nr. 4 ( výber)

Siegfrid Karg-Elert
1877 - 1933
Freu dich sehr, o, meine Seele, op. 65 Nr. 5
Nun danket alle Gott, op. 65 Nr. 59

Ján Vladimír MICHALKO

Svojou mnohostrannou aktivitou patrí k výnimočným osobnostiam slovenskej kultúry. Je výrazným predstaviteľom organového interpretačného umenia v domácom i medzinárodnom kontexte.
Pravidelne účinkuje na všetkých organových festivaloch na Slovensku, ako i vo významných európskych hudobných centrách a v USA.
Bol spoluúčastníkom projektu kompletného uvedenia tvorby O. Messiana v Bratislave (1989); pri príležitosti centenária narodenia C. Francka uviedol v Koncertnej sieni SRo kompletné skladateľovo dielo; k 300. výročiu narodenia J. S. Bacha interpretoval v lipskom Gewandhause Umenie fúgy. S menom J. V . Michalka sa spájajú aj slovenské premiéry rozsiahlych diel P. Ebena (Jób a Krajiny patmoské), M. Duprého (Krížová cesta), S. Karg-Elerta (Passacaglia a fúga na B-A-C-H). Zanietene propaguje tvorbu slovenských autorov. Premiérovo uviedol 4-časťové dielo R. Bergera Exodus, podstatnú časť tvorby I. Zeljenku a J. Beneša.
J. V. Michalko sa zaslúžil o záchranu a propagáciu vzácnych historických organov na Slovensku. Ako predseda Spolku koncertných umelcov organizuje každoročne Medzinárodný hudobný festival Slovenské historické organy. V spolupráci s vydavateľstvom Diskant zdokumentoval doteraz na 7 CD zvuk historických organov najvýznamnejších organárov pôsobiacich na Slovensku.
Je profesorom organovej hry na Hudobnej a tanečnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. V rokoch 2000 – 2007 bol dekanom tejto fakulty. Vyše tri desaťročia pôsobí ako organista vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave. Nahral vyše 20 CD ( o. i. kompletné organové dielo Césara Francka, Jána L. Bellu, Exodus R. Bergera, výber z tvorby I. Zeljenku, M. Bázlika a J. Beneša; s trubkárom Jurajom Bartošom realizoval CD nahrávku s výberom skladieb T. Albinoniho, M. Regera, H. Tomasiho a Ľ. Čekovskej).
Okrem interpretačnej a pedagogickej činnosti je aktívny i v oblasti publikačnej, scenáristickej a kompozičnej (autor organovej hudby pre divadelné inscenácie, pre hrané a dokumentárne filmy).
Za prínos k slovenskej hudobnej kultúre získal Cenu hudobnej kritiky, cenu Frica Kafendu a výročnú cenu Zväzu slovenských skladateľov a koncertných umelcov.