Evanjelický východ - máj 2010

Májové číslo Východu otvára téma venovaná Svätému Duchu a jeho poslaniu v živote kresťana. O rozhovor sme požiadali S. Slávika, riaditeľa Slovenského evanjelizačné strediska. Reportáž približuje atmosféru konferencie Modlitebného spoločenstva. Dopĺňa ju anketa: Za koho sa modlíš?
Čitateľom odporúčame, aby siahli po knihe Johna Ortberga Ak chceš chodiť po vode, musíš vystúpiť z lode. V minulom roku bol na Nobelovu cenu mieru nominovaný Liu Xiaobo, čínsky literárny kritik, spisovateľ a aktivista za slobodu prejavu – čím si zaslúžil, že mu Václav Havel spolu s mnohými ďalšími osobnosťami svetového formátu vyjadrili podporu, informujeme v rubrike Aktuálne. Dialóg vedieme o tom, či je eutanázia pomocou, alebo vraždou. Komentár si kladie otázku, či patrí do Európskej únie Turecko, ktoré síce fiktívne potvrdilo slobodu vierovyznania, no prakticky ju nerešpektuje. Šťastný koniec má príbeh mladých rodičov, ktorí sa obávali, či sa im narodí zdravé dieťatko. Spolu so zástupcami Evanjelickej diakonie sme zaujali postoj k pripravovanej novelizácii zákona o sociálnych službách, ktorý diskriminuje klientov a je likvidačný pre neverejných poskytovateľov, vrátane cirkevných. Vo februári sa na Liptove konala Dištriktuálna pastorálna konferencia duchovných Východného dištriktu – aj pre tých, ktorý sa na nej nemohli nezúčastniť, prinášame prednášku biskupa S. Sabola o pastorálnej starostlivosti. Pri príležitosti spomienky na koniec druhej svetovej vojny v Európe publikujeme príbeh súrodencov Sophie a Hansa Schollových, ktorých nacisti popravili. Čitateľov, ktorí majú deti alebo vnúčatá, iste zaujme článok o najnovšom CD-čku detského speváckeho zboru z Hýb – Hlas Tvojich detí. Pokračujeme aj v reportážach o kostolíkoch postavených po r. 1989 – tentokrát sme navštívili Rokytov. Záverečná strana je venovaná všetkým mamám, ktorým redakcia EV za ich lásku, silu, múdrosť a cit pri príležitosti Dňa matiek vyjadruje vďaku.