Ekumenická pastoračná služba pozýva oslavy 5. výročia 23. marca 2011

Pri príležitosti 5. výročia Ekumenickej pastoračnej služby v rezortoch obrany, vnútra a spravodlivosti SR sa v stredu 23. marca 2011 uskutočnia slávnostné služby Božie o 15.00 hod. v Malom ev. kostole a slávnostná akadémia o 18.00 hod. vo Veľkom kostole na Panenskej ul. v Bratislave.
1. Na slávnostných službách Božích o 15.00 hod. v Malom evanjelickom kostole na Panenskej ulici v Bratislave generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik uvedie mjr. Miroslava Táborského do hodnosti generálneho duchovného ozbrojených síl a ozbrojených zboroch Slovenskej republiky (OS a OZ SR).

2. Bež a bojuj! – slávnostná akadémia o 18.00 hod. vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ul. v Bratislave Účinkovať budú majstri slova a hudby:
Dušan Jamrich prednesie dve básne slovenských básnikov z rôznych storočí: Bojovníci od Vladimíra Roya (20. stor.) a O svetskej vrchnosti od Martina Rakovského (16. stor.).
Ján Vladimír Michalko uvedie diela Johanna Christiana Heinricha Rincka, Siegfrida Karg-Elerta a Ľudovíta Rajtera.
Hudba Ministerstva vnútra SR – 35-členný orchester pod taktovkou dirigenta Viktora Šuchtera v úprave Tomáša Rédeya zahrá sedem známych duchovných piesní (More love to Thee, O, Christ; God of grace and God of glory; We shall overcome; Kol slaven naš a ďalšie).
Detský spevácky zbor Slovenského rozhlasu pod vedením Adriána Kokoša vystúpi s uceleným blokom fundamentálnych skladieb svojho repertoáru.
Spevokol ekumenickej pastoračnej služby Zvony pod taktovkou Jána Benku zložený z duchovných rôznych konfesií pôsobiacich v OS a OZ SR uvedie skladbu Pre Krista v boj zve strážny.
Slávnostný príhovor prednesie novouvedený generálny duchovný OS a OZ SR mjr. Miroslav Táborský.

Vstup voľný; dobrovoľný príspevok pre Nadáciu Výskum rakoviny

●●●

Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v OS a OZ SR (ďalej len „Ústredie“") je osobitnou inštitúciou v štruktúrach OS a OZ SR registrovanou podľa zákona č. 308/1991 Zb. Činnosť Ústredia sa riadi štatútom vypracovaným generálnym duchovným a schváleným Ekumenickou radou cirkví v SR (ERC).
Na čele Ústredia je generálny duchovný, ktorého vymenúva ERC a do funkcie ustanovuje minister obrany SR. Po odbornej stránke a vo veciach pastorálnej služby sú duchovní Ústredia v rezortoch obrany, vnútra a spravodlivosti v kompetencii generálneho duchovného, ktorý ich duchovnú činnosť riadi podľa vnútorných predpisov registrovaných cirkví a náboženských spoločností v súčinnosti s ich vysielajúcou cirkvou.
Ústredie v roku 2011 vstúpilo do piateho roku svojej existencie. Za toto obdobie sa duchovná služba plne etablovala v ozbrojených zložkách SR ako ekumenická pastoračná služba. V minulosti mala v našej krajine dlhoročnú tradíciu, existovala už od stavovských povstaní v Uhorsku. Za čias komunistickej diktatúry bola jej činnosť násilne prerušená na viac ako štyridsať rokov. Po „nežnej“ revolúcii museli cirkvi na Slovensku nanovo vstúpiť s evanjeliom o Ježišovi Kristovi do kasární, na policajné stanice a do väzníc.
Ústredie začalo svoju činnosť 1. júla 2006 na základe rozkazu Ministra obrany SR č. 2/2006 a zriaďovacej listiny č. p. KaMO-69/2006.

●●●

Major Mgr. Miroslav Táborský, ktorý predtým pôsobil ako policajný duchovný na Akadémii Policajného zboru v Bratislave, bol 1. januára 2011 ministrom obrany SR ustanovený do funkcie generálneho duchovného OS a OZ SR.
Miroslav Táborský sa narodil v roku 1973 v Trenčíne. Po ukončení Gymnázia Milana Rastislava Štefánika v Novom Meste nad Váhom pokračoval v štúdiu na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave a v roku 1997 bol ordinovaný na kňaza Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku. Pôsobil ako kaplán v Starej Turej a Zemianskom Podhradí. Farársku skúšku zložil v roku 2000 a ako evanjelický farár pôsobil v Liptovskej Porúbke. Do ekumenickej pastoračnej služby bol evanjelickou cirkvou a. v. vyslaný v roku 2006. Pôsobil ako policajný duchovný pre Akadémiu Policajného zboru v Bratislave, Strednú odbornú školu Policajného zboru v Pezinku a Strednú odbornú školu Policajného zboru v Devínskej Novej Vsi. Na Akadémii Policajného zboru v Bratislave úspešne absolvoval špecializované policajné štúdium. Je slobodný.

Vložené 21. 3. 2011