235 rokov od Tolerančného patentu

Pred 235 rokmi, 25. októbra 1781, vydal cisár Jozef II. Tolerančný patent, ktorý podrobne stanovil náboženské slobody nekatolíkov – evanjelikov augsburského a helvétskeho vyznania a pravoslávnych kresťanov v Uhorsku.
Tolerančný patent znamenal zastavenie prenasledovania evanjelikov a umožnil im znovu vstúpiť do spoločenského života. Stali sa z nich plnohodnotní občania štátu. Medzi významné ustanovenia patentu patrila možnosť postaviť si vlastný chrám, faru a školu. Po sto rokoch prenasledovania opäť mohli vznikať nové cirkevné zbory.

Všetky úľavy, ktoré Tolerančný patent obsahoval umožnili nebývalý rozkvet evanjelickej cirkvi. Podľa prvého schematizmu, vydaného Bohuslavom Tablicom v roku 1808, na území dnešného Slovenska bolo vtedy vyše 270 evanjelických zborov, z ktorých viac ako 150 vzniklo až po Tolerančnom patente, postavilo sa veľa tzv. tolerančných kostolov a opravili sa staršie chrámy.