Pastiersky list Zboru biskupov ECAV na Slovensku k Pamiatke reformácie 31. októbra 2010

Lebo nik nemôže položiť iný základ okrem toho, čo je položený,
a tým je Ježiš Kristus. (1K 3, 11)
Bratia a sestry v Pánovi Ježišovi Kristovi!

S úprimnou vďakou voči Pánovi cirkvi spomíname dnes na požehnané dielo reformácie a s hrdosťou sa k nemu hlásime. Hlásime sa k Augsburskému vyznaniu viery, ktorého 480. výročie sme si pripomenuli 25. júna tohto roku.

Martinovi Lutherovi sa vytýka, že vystúpil s úmyslom rozbiť jednotu apoštolskej cirkvi a vytvoriť novú cirkev. Cieľom reformácie však bolo stredovekú cirkev duchovne obnoviť, napraviť, očistiť. Reformátori si boli veľmi dobre vedomí toho, čo vyznáva apoštol Pavel: Nik nemôže položiť iný základ okrem toho, čo je položený, a tým je Ježiš Kristus.

Pamiatka reformácie nám zdôrazňuje záväzok, ktorý vyplýva pre nás práve z toho, že sa hlásime k dedičom reformácie, že nosíme meno kresťan – evanjelik. Teda kresťan, ktorého jediným prameňom viery a pravidlom života je evanjelium obsiahnuté v Písme svätom.

Reformácia nás zaväzuje k svedomitej a statočnej práci pri budovaní cirkvi, k pozitívnemu vyznávaniu Pána Ježiša Krista, aby naša práca – ako to napísal apoštol Pavel – mala hodnotu zlata, striebra, drahokamov, teda trvajúcu hodnotu . Pozitívna práca robí zbytočnou každú polemiku a útoky proti kresťanom. Je potrebné a dôležité aj to, aby sme sa k našej ECAV na Slovensku s hrdosťou hlásili – a to aj v budúcoročnom sčítaní ľudu.

Je potrebné, aby sme zároveň dbali na vieroučnú čistotu našej cirkvi. Písmo sväté, ale aj dejiny kresťanskej cirkvi nás učia, že skaza cirkvi neprichádza zvonku, ale zvnútra. Aj preto Dr. Martin Luther smelo a dôsledne vyzýval cirkev k pokániu. Reformácia nás aj dnes volá k pokániu. Veď kresťanská cirkev nikdy nie je zaistená pred omylmi. Cirkev sa musí stále obnovovať, očisťovať. A to sa musí diať cez pokánie.

Kresťanská sloboda totiž nie je svojvôľou, nevedie k anarchii. Kresťan je slobodný vtedy, keď je poslušný Ježišovi Kristovi, keď je Jeho nasledovníkom. A my sme cirkvou Kristovou. Bdejme nad duchovnou a mravnou čistotou našej cirkvi, našej viery, nášho života! Žime v pravej slobode Božích detí! Nedajme sa zotročiť hriechu!

Sme veľmi draho vykúpení Pánom Ježišom Kristom. Zostaňme verní nášmu Spasiteľovi až do konca, aby sme raz mohli všetci prijať z Jeho rúk veniec spravodlivosti a večného života.

S bratským pozdravom

Miloš Klátik, generálny biskup