Pamiatka reformácie 2010 - príhovor

Pamiatka reformácie, Sviatočné slovo - Miloš Klátik, generálny biskup ECAV na Slovensku
STV, 31. októbra 2010
Bratia a sestry v Ježišovi Kristovi!

Neuplynie ani jeden rok, aby sme si v našej ECAV na Slovensku nepripomenuli dielo reformácie a Dr. Martina Luthera. Pán Boh tohto človeka použil na to, aby poukázal na chyby v stredovekej cirkvi a zdôraznil návrat k prameňu viery – k Písmu svätému, ktorým sa má riadiť Kristova cirkev i každý kresťan.

Pamiatka reformácie nie je oslavou človeka. Je oslavou Trojjediného Pána Boha, je vďakou za Božiu milosť skrze nášho Spasiteľa Pána Ježiša Krista. Veď ako povedal aj apoštol Peter: Nieto spasenia v nikom inom, lebo nebolo dané pre ľudí iné meno pod nebom, v ktorom by sme mali dôjsť spasenia. (Sk 4, 12)

Je potrebné zdôrazňovať moment jedinečnosti Pána Ježiša Krista pre naše spasenie, pre náš život. Pripomínam to slovami apoštola Pavla: Kristus nás oslobodil k slobode. Stojte teda a nedajte sa zapriahnuť zase do jarma otroctva! (G 5, 1)

Apoštol Pavel v Liste Galatským píše o slobode, ktorú nám ponúka jedine Pán Ježiš Kristus. Je to vnútorná sloboda Božích detí, ktorá existuje aj vtedy, keď nefunguje sloboda politická či národná. Ježiš Kristus nám ponúka a dáva oslobodenie zo zničujúceho otroctva hriechu. Kristova sloboda znamená prospech pre všetkých, ktorí ju prijímajú a ktorí v nej žijú.

My evanjelici a. v. sme duchovnými dedičmi reformácie aj nového budovania cirkvi. Počas tohto roku si pripomíname 480. výročie Augsburského vyznania, 450. výročie úmrtia Filipa Melanchthona, 400. výročie konania prvej zákonodarnej synody našej cirkvi, 500. výročie narodenia a 450. výročie úmrtia Lutherovho a Melanchtonovho žiaka, bardejovského rodáka, Leonarda Stöckela, právom označovaného ako preaceptor Hungariae. Stöckel bol presvedčený zástanca a šíriteľ myšlienok reformácie na našom území. Ako vynikajúci pedagóg priniesol reformy vtedajšieho školstva a svojimi dielami a myšlienkami ovplyvnil na dlhé obdobia podobu našej kultúry a vzdelanosti. Leonard Stöckel je okrem iného aj autorom prvého vyznania evanjelickej viery v Uhorsku – Confessio Pentapolitana.

Ako potomkovia veľkých otcov však nechceme ostať len pri pocite hrdosti na dielo, ktoré naši predkovia vykonali. Božie slovo, na ktoré dôrazne poukazovali, má moc prehovoriť do nášho života. A možnosti, ktoré nám Pán Boh ponúka a dáva, sú naozaj veľké. Keď tieto možnosti budeme v našom živote realizovať, vtedy v plnom zmysle slova pochopíme, o čo šlo v reformácii a o čo má ísť v pokračujúcej reformácii. Prajem nám všetkým, aby nám k tomu poslúžil aj dnešný deň Pamiatky reformácie.