Vyhlásenie ECAV na Slovensku k prenasledovaniu kresťanov vo svete

Predsedníctvo Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku na svojom zasadnutí 5. augusta 2013 prijalo vyhlásenie k súčasnej situácii kresťanov v Sýrii a Egypte, ako aj v ďalších krajinách.
Vyhlásenie ECAV na Slovensku k prenasledovaniu kresťanov vo svete

Evanjelická cirkev augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku sa pripája k vyjadreniam 14. valného zhromaždenia Konferencie európskych cirkví (KEK) v Budapešti v júli 2013 o súčasnej situácii kresťanov v Sýrii a Egypte, ako aj k apelu Rady Svetového luteránskeho zväzu (SLZ) z júna 2013 na ukončenie násilia a porušovania ľudských práv v Sýrii.

ECAV na Slovensku je hlboko znepokojená správami o prenasledovaní kresťanov v Sýrii, Egypte, ale aj v ďalších krajinách, ktoré sa k nám dostávajú prostredníctvom médií. Podľa údajov SLZ len v Sýrii v priebehu dvoch rokov v náboženských konfliktoch umrelo asi 93-tisíc ľudí vrátane vyše 1300 detí do desať rokov. Krajinu muselo opustiť vyše 1,5 milióna utečencov a 4,5 milióna kresťanov sa muselo presťahovať v rámci krajiny.

Tieto správy v nás vzbudzujú opodstatnené obavy o budúcnosť kresťanov v Sýrii, Egypte, no i vo viacerých ďalších ázijských a afrických krajinách. Kresťania sú v nich unášaní zo svojich domovov, vraždení či nútení k úteku za hranice svojej vlasti. Žiadame, aby sa Organizácia Spojených národov vážne zaoberala otázkou dodržiavania ľudských práv v oblasti náboženskej slobody, ako sú zakotvené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv a v Charte OSN, a aby prísne vyžadovala od vlád v týchto krajinách dodržiavanie náboženskej slobody a poskytovanie ochrany všetkým ľuďom bez rozdielu ich vierovyznania.

Obraciame sa na členov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, ako aj na všetkých kresťanov na Slovensku, aby sa modlili k Pánu Bohu, nech nedopustí ďalšie nevinné obete. Prosme Hospodina, aby ľudia na celom svete nažívali v duchu Kristovho evanjelia a Jeho prikázania lásky: „Nové prikázanie vám dávam, aby ste sa vzájomne milovali; ako som vás ja miloval, aby ste sa aj vy vzájomne milovali. Podľa toho poznajú všetci, že ste moji učeníci, keď sa budete vzájomne milovať.“ (J 13, 34 – 35)

V Bratislave 5. augusta 2013

Vložené 6. 8. 2013