Vyhlásenie Predsedníctva Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku k 70. výročiu Slovenského národného povstania

Vyhlásenie  Predsedníctva Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku k 70. výročiu Slovenského národného povstania

Dňa 29. augusta tohto roku si naša široká verejnosť pripomína 70. výročie Slovenského národného povstania, ktoré patrí k významným udalostiam v dejinách slovenského národa. Je to vyjadrené aj tým, že 29. august bol vyhlásený za štátny sviatok.
Aj Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku si váži skutočnosť, že v Slovenskom národnom povstaní slovenský národ povstal proti nacistickému režimu, a tak sa zaradil ku krajinám bojujúcim proti fašizmu. Do protifašistického odboja sa zapojili aj mnohí evanjelici, ktorí neboli spokojní s politikou vojnovej Slovenskej republiky, ktorá ako verný spojenec stúpencov nacizmu diskriminovala svojich vlastných občanov na základe ich náboženskej, politickej či etnickej príslušnosti. Do protifašistického odboja sa z evanjelikov zapojili napríklad generál Rudolf Viest, jeden zo zakladateľov Demokratickej strany a neskorší jej predseda Martin Kvetko a mnohí ďalší.

V týchto dňoch si s úctou spomíname aj na viacerých evanjelických kňazov, ktorí nebojácne pomáhali povstaleckým bojovníkom alebo sa i priamo zapojili do Povstania. Spomeňme aspoň evanjelického farára z Banskej Bystrice a seniora Zvolenského seniorátu Jána Bakossa či evanjelických farárov Jozefa Bučka, Jozefa Juráša, Ctibora Jána Handzu, Juraja Holčíka, Pavla Hronca... Mnohí z nich za svoje hrdinstvo trpeli vo väzení či dokonca zaplatili vlastným životom. Napríklad senior Ján Bakoss, ktorý sa stal členom Revolučného národného výboru v Banskej Bystrici, bol v januári 1945 zatknutý a neskôr zavraždený. Jeho telesné pozostatky sa našli v masovom hrobe Pod stráňami v Martine. Martinského evanjelického farára Jozefa Bučka, ktorý bol členom Okresného revolučného národného výboru v Martine, po zatlačení Povstania do hôr väznili najprv na Slovensku a potom v koncentračných táboroch v Melku, Mauthausene, Amstettene a Ebensee, kde skonal v noci zo 6. na 7. mája 1945, teda tesne pred koncom 2. svetovej vojny.

Z histórie sú známe aj ďalšie prípady odvážnych činov evanjelikov i evanjelických kňazov, ktorí mali odvahu postaviť sa na odpor proti zlu a v duchu kresťanských zásad zachránili stovky prenasledovaných, hoci pri tom riskovali svoje životy. Ďakujeme Pánu Bohu za našich predkov, ktorí aktívne vyjadrili svoj odpor proti fašizmu a zotročujúcej ideológii.

V Bratislave 25. augusta 2014

doc. PhDr. Miloš Klátik, PhD., generálny biskup
doc. MUDr. Imrich Lukáč, CSc., generálny dozorca