Stanovisko Predsedníctva ECAV na Slovensku k extrémizmu

Na Predsedníctvo ECAV na Slovensku sa v nadväznosti na výsledky volieb predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja v posledných dňoch opakovane obracajú najmä médiá s otázkami týkajúcimi sa postoja evanjelickej cirkvi k extrémizmu.
Kto pozná históriu našej cirkvi a aspoň trošku sleduje dianie v našej cirkvi, pozná aj postoje jej vedúcich predstaviteľov, ale i radových duchovných a laikov − tých z minulosti, ktorí vydávali svedectvá priamo počas existencie vojnového Slovenského štátu, ale i stanoviská a postoje súčasných predstaviteľov, ktorí sa v mene ECAV na Slovensku nie raz odmietavo postavili k politike zosobňovanej Jozefom Tisom a Vojtechom Tukom, − proti akémukoľvek ospravedlňovaniu zločineckého režimu vojnového Slovenského štátu v súčasnosti, ako aj proti akýmkoľvek prejavom dnešného extrémizmu. Pre ECAV na Slovensku je akákoľvek ideológia a politika založená na rasovej, národnej, triednej či náboženskej nenávisti neprijateľná a nezlučiteľná s kresťanskou náukou. V rasizme a v akýchkoľvek iných prejavoch extrémizmu vidíme pošliapanie príkazu Pána Ježiša Krista, ktorý nám zanechal v známych slovách: „Milovať budeš blížneho ako seba samého“ (Mt 22, 39b). Riešenie rôznych problémov našej spoločnosti metódami extrémizmu, ktorý má korene v šovinizme a rasizme, určite nie je správne z kresťanského a ľudského hľadiska a neznamená pozitívny prínos pre vývoj spoločnosti a krajiny.

Predsedníctvo ECAV na Slovensku výsledky volieb predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja nepreceňuje, ale ani nepodceňuje. Bude si pozorne všímať ďalší vývoj na Slovensku a nabádať členov ECAV, ale aj celú občiansku verejnosť, najmä tých, ktorí sa na voľbách nezúčastňujú, k zodpovednosti za ďalší vývoj v našej krajine.

Predsedníctvo ECAV na Slovensku

28. novembra 2013